Hayat Finans Mobil

Türkiye'nin İlk Dijital Bankası

İnternet üzerinden kredi ya da banka kartlarınız aracılığıyla alışveriş yaptığınızda kart bilgilerinizin nasıl korunduğunu biliyor musunuz? Peki, bilgilerinizin rızanız dışında başka işlemler için kullanılmasını nasıl engelleyebileceğinizle ilgili bilginiz var mı? Dünyanın en büyük kart sağlayıcıları Visa ve Mastercard'ın geliştirdiği güvenlik protokolü 3D Secure, işte tam da bu işe yarıyor. Gelin, "3D Secure ne demek?", "3D Secure ne işe yarar?" gibi soruların cevaplarına yakından bakalım.

3D Secure Nedir, Nasıl Çalışır?

3D Secure, internet kullanıcılarının banka veya kredi kartıyla yaptıkları alışverişlerin güvenli şekilde gerçekleşmesi için geliştirilen güvenlik sistemidir. Alışverişlerde kullanılmak üzere ek bir güvenlik katmanı olarak tasarlanan üç boyutlu güvenlik protokolüdür.

"3D Secure ödemesi nedir?" veya "3D Secure ödeme ne demek?" gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa sistemi kısaca anlatalım. Alışveriş deneyiminizin 3 boyutu vardır; siz (müşteri), banka ve iş yeri. 3D Secure, bu üç boyut arasındaki bilgi akışının güvenliğini özel şifreler ve anahtarlarla sağlar. Ödeme ekranındayken güvenlik şifresi SMS yoluyla kart sahibine gönderilir ve bunu kart sahibi dışında kimse göremez. 

Böylelikle internet alışverişi sırasında site ve banka arasındaki bilgi akışı her kullanıcıya özel olarak belirlenen şifreler ve protokol anahtarlarıyla korunur. Kart bilgilerinin kopyalanması, kişinin rızası dışındaki işlemlerin gerçekleştirilmesi gibi e-ticarette sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemleri büyük ölçüde önlenebilir.

3D Secure ödemesi neredeyse tüm bankalar tarafından desteklenir. 1998'de kurulan ve kurulduğu günden bu yana en önemli finans haberlerini kullanıcılarıyla buluşturan GlobeNewswire'a göre 3D Secure bazlı güvenli ödeme pazar hacmi, 2027 sonunda 2,02 milyar dolara ulaşabilir.

 

Online Alışverişlerde 3D Secure Güvenliği Nasıl Sağlanır? 

Alışverişleriniz sırasında kart bilgileriniz doğrulandıktan sonra 3D Secure ekranına yönlendirilirsiniz. Cep telefonunuza gelen tek kullanımlık SMS şifrenizi 3D Secure ekranına yazdıktan sonra bankanızın onayıyla alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

SMS'le cep telefonunuza gelen şifrenin belirli bir süre içinde girilmesi gereklidir. Bunun sebebi de şifre kırıcıların önüne geçmek ve kart bilgilerinizin çalınmasını engellemektir. Bu tek kullanımlık SMS şifresini bir kullanımda en fazla 3 kez alırsınız. Şifrenizi 3 kez üst üste yanlış girerseniz güvenlik protokolü, işleminizin ve alışverişinizin iptalini gerçekleştirerek hesabı koruma altına alır.

3D Secure Sisteminin Müşteri ve e-Ticaret İşletmelerine Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

3D Secure sisteminin sağladığı avantajlara hem bireysel tüketiciler hem işletmeler açısından ayrı ayrı bakabiliriz. Bireysel tüketicilere sunduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • 3D Secure ödeme imkânı sağlayan e-ticaret firmalarından yapacağınız tüm alışverişlerinizde banka bilgilerinizin güvenliği büyük ölçüde sağlanır. Kart bilgileriniz üçüncü şahısların eline geçse bile bankanıza kayıtlı cep telefonunuzdan onay gelmediği takdirde tüm işlem iptal olur. Böylece maddi kayıp yaşamazsınız. 
 • İnternet alışverişlerinin pratik şekilde tamamlanmasını desteklemek amacıyla son derece basit, hızlı ve kullanışlı bir yöntemdir. Bu sayede size zaman kazandırır.
 • İptal ve iade talebi durumlarında satıcıyla tüketici arasında para iadesi konusunda endişeye yol açmadan banka üzerinden geri ödeme yapılmasını sağlar.

 

İşletmelere sunduğu faydalardan bazılarına da kısaca değinelim:

 • İşletmelerin online alışveriş kitlesi arttıkça ödeme yöntemlerini yönetmeleri zorlaşabilir. Örneğin alışverişi yapan birinin kartın gerçek sahibi olduğunu tespit etmek, satışın gerçekliğini doğrulamak için önemlidir. 3D ödeme sistemleri tüm bu kart sahibi endişesini ve paranın işletmeye ödenme sürecini akışkan hâle getirir. 
 • Güvenli alışveriş sistemi, tüketicinin satıcıya ve e-ticaret sitesine duyduğu güveni artırır.
 • Alışveriş sırasında müşteriden onay alındığı için yapılan işlemlerin kötüye kullanımının büyük ölçüde önüne geçilir. 3D Secure, satın alma sonrası olası "Ben yapmadım.", "Onayım olmadan yapılmış." gibi itirazlara karşı ters ibraz maliyeti açısından firmalara fayda sağlar.

e-Ticaret Sitelerinden Alışveriş Yapmak İstediğinizde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

3D Secure ile güvenli alışveriş için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar:

 • 3D Secure yöntemini kullanabilmek için kartınızın internet alışverişlerine açık olması gerekir. Aksi takdirde kartınızın güvenlik aktivasyonu yapılmadığı için 3D Secure kodu telefonunuza iletilemez. Bankanızla telefon, web sitesi veya şube üzerinden iletişime geçebilir, kredi ya da banka kartlarınızı internet alışverişlerine açtırabilirsiniz.
 • Alışverişlerinizi tamamlamak üzere tarafınıza gönderilen 3D Secure şifreniz, sadece size ve ilgili işleme özel, tek kullanımlık bir şifredir. Bu şifreyi sizden talep eden kimseyle paylaşmamalısınız.
 •  
 • Bazen 3D Secure şifresi beklerken kullandığınız internet tarayıcısından kaynaklanan hatalarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda alışverişinizi farklı bir tarayıcı üzerinden tamamlamayı deneyebilirsiniz.
 • 3D Secure sistemini kullanırken bankanız tarafından gönderilen tek kullanımlık SMS şifrenizi alamıyorsanız internet bağlantınızı kontrol etmenizde fayda var. Eğer internet bağlantınızda bir problem görünmüyorsa bankanızla iletişime geçerek kartınızın bağlı olduğu cep telefonu numaranızı teyit edebilirsiniz.

Hangi e-Ticaret Siteleri Güvenlidir?

3D Secure kullanan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak genel olarak güvenlidir. Sistem, kart sahibinin gerçek kişi olup olmadığını anlayabilecek teknolojik altyapıya sahiptir. 3D Secure her ne kadar güvenli bir sistem olsa da alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur:

 • İnternet sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol ederek alışverişe başlayabilirsiniz. Adres çubuğunun solunda yer alan kilit ikonu, sitenin güvenlik sertifikası olduğunu belirtir. Kilit ikonu bulunmayan sitelerde ücretli işlemler yapmamaya özen gösterebilirsiniz.
 • Arama sonucunda öncelikle sponsorlu siteler listelenir. Bunların başında "ücretli sponsorlu reklam" gibi ibareler bulunur. Bu sitelere karşı dikkatli olmanızda fayda vardır. Güvenli alışveriş için organik olarak sıralama alan sitelere tıklayabilir veya arama çubuğuna direkt güvendiğiniz e-ticaret sitelerinin adreslerini yazabilirsiniz. 
 • Ödül avcıları için hazırlanan ödül siteleri de dikkat etmeniz gerekenler arasındadır. "1000. kullanıcıya hediye!" gibi vaatleri olan, sizi bir form doldurmaya yönlendiren sitelerden uzak durmanız önerilir.

3D Secure, tüm taraflara güvenli bir alışveriş deneyimi sunuyor. Siz de online siparişlerinizde güvenli ödeme yöntemlerini tercih ederek herhangi bir olumsuzluk yaşamadan alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz.

HAYAT’lı Olmanın
Tam Zamanı!

{0} numaralı hattınıza güvenlik için doğrulama kodu gönderilmiştir.
Lütfen gönderilen doğrulama kodunu saniye içinde giriniz.