Hayat Finans Mobil

Türkiye'nin İlk Dijital Bankası

Yatırım Fonları

Hisse senedi, değerli madenler, döviz, yabancı hisse senedi ve daha birçok seçenek ile yatırımlarınızı profesyoneller tarafından yönetilen fonlar ile değerlendirebilirsiniz.

Nedir? Nasıl Alınır? İşlem Saatleri Avantajları Sıkça Sorulan Sorular
Yatırım Fonları

Sunduğumuz çeşitli fon seçenekleri ile finansal hedeflerinize uygun yatırım yapabilir, portföyünüzü çeşitlendirebilir ve uzman portföy yöneticilerimizin deneyiminden faydalanabilirsiniz. Tüm fon seçeneklerimiz İslami bankacılık prensiplerine uygun bir şekilde hazırlanmıştır.

Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonu, birçok kişinin paralarını bir araya getirerek havuz oluşturduğu yatırım aracıdır. Bu havuz, profesyonel bir yönetici tarafından yönetilir. Yönetici, havuzdaki parayı hisse senetleri, tahviller, emtialar gibi farklı yatırım araçlarına yatırır. Yatırımcılar, yatırım fonu birimlerine sahip olarak bu havuzun getirilerinden pay alırlar.

Özetle, yatırım fonları, bir araya getirilmiş paraları farklı yatırım araçlarına yönlendiren ve yatırımcılara bu yatırımlardan kazanç sağlama imkanı sunan bir yatırım aracıdır.

Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Hayat Finans Mobil uygulamamız üzerinden katılım esaslı yatırım fonu alabilirsiniz. 

Yatırım Fonu menüsü üzerinden fon portföyünüzü görüntüleyebilir, alım-satım işlemleri, emir iptali gerçekleştirebilir ve fon detay sayfası ile karşılaştırmalı analiz yapıp, fonlar hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hayat Finans Mobil uygulaması ile Yatırım Fonu almak için:

  • Hayat Finans Mobil uygulamasına giriş yapın.
  • Tüm İşlemler Yatırım menüsünden Yatırım Fonu sekmesine tıklayın.
  • Fon Al/Sat başlığından fon seçimi yaparak fon alış işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 

Yatırım Fonu İşlem Saatleri Nedir?

Genel olarak işlem günlerinde saat 13.30'dan önce alınan fon alım satım emirleri aşağıdaki örnek hesaplamada belirtilen fiyattan gerçekleştirilir. Bazı fonlarda saat 12.00, bazılarında ise 13.00 veya 13.15 olabilir. Yatırım fonlarının işlem saatlerini Hayat Finans Mobil uygulamamız üzerinden ilgili fonun sayfasında görebilirsiniz.

TEFAS’ta yazan bütün ihbar süreleri 13.30’dan önce iletilen emirler için geçerlidir. 13.30’dan sonraki emir iletimi yapıldıysa T+1 kadar eklenir.

Resmi gün ve tatillerde takas süreleri değişebilmektedir.

Fon Alış İşlemi
Bir örnekle açıklayalım; 

AKTİF PORTFÖY ALTIN KATILIM FONU için 25 Ocak 2024 tarihinde saat 12.00 alış talimatı yazılırsa, aynı günün akşamında oluşan fiyattan alım gerçekleşir. Yatırım hesabınızda 26 Ocak 2024 tarihinde görünecektir. Yine aynı ürene 25 Ocak 2024 tarihinde ancak bu defa saat 14.20’de alış yazılırsa, 26 Ocak 2024 tarihinde akşam oluşan fiyattan alımınız gerçekleşir. Ürün Hayat Finans Mobil uygulamanızda 26 Ocak 2024 tarihinde görünür. Aynı durum satış işlemi içinde geçerlidir.

Fona ait alım ve satım valörleri birbirinden farklı olabilir.

Fon Alış Emri Yazılırken Marj Bırakma
Alış için %20 marj bırakma, ‘’hesabımda 1.000 TL var ama alış yazamıyorum, 900 TL denedim yine olmadı, 850 TL denedim yine olmadı. Neden?'' diye soruyorsanız, yatırım fonlarında olası ani fiyat değişimleri nedeniyle sistem hesaptaki bakiye ile alınmak istenen miktar arasında %20’lik bir boşluk olup olmadığını kontrol edilir. Yeteri kadar boşluk yoksa yeteri kadar nakit olmasına rağmen ‘Bakiye yetersiz’ hatası alırız. Örneklendirelim; Hesabımızda ki para miktarını 0,80 ile çarpıp alış yazılırsak rahat bir şekilde TEFAS emrimiz kabul olur 800 TL’lik alım yollayabiliriz. 

Satışta var olan bir ürün satılacağı için böyle bir kısıt bulunmamaktadır. 

Yatırım Fonlarının Avantajları

  • İlgili fonlar, konusunda uzman ve piyasayı sürekli takip eden fon yöneticileri tarafından yönetilmektedir. Birikimlerinizi yönetmek için profesyonel hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu sayede portföyünüzü yönetmek için ekstra zaman harcamak zorunda kalmazsınız.
  • Küçük bir birikimle bile büyük yatırımcıların yatırım avantajlarından yararlanabilirsiniz. 
  • Farklı menkul kıymet türlerini kullanarak portföyünüzü çeşitlendirebilir ve riski en aza indirebilirsiniz.
  • Birden çok fona aynı anda kısa, orta veya uzun vadelerde yatırım yapabilirsiniz. 
  • Fon portföyünün değerindeki artışların yatırımcı hesaplarına günlük olarak yansıması ve yatırım fonlarının yüksek likiditeleri sayesinde fonlarınızı mevcut değerinden kolayca nakde çevirebilirsiniz.
  • Yatırım fonları, borsada hisse senedi gibi işlem görmekte olup gün içerisinde alım-satım işlemi gerçekleştirebiliriz.
2024 Kurban Bayramı sebebiyle yatırım fonları işlemlerinde gerçekleştirilecek valör uygulamaları için tıklayınız!

Yatırım fonu alım satım yaparken işlem yaptığınız yatırım fonu için alt limit 1 TL, 1 EUR ve 1 USD'dir. 

Yatırım fonları için komisyon ücreti bulunmamaktadır. 

Yatırım fonu işlemlerinizi Hayat Finans Mobil uygulamamız üzerinden Yatırım menüsünü seçerek gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olarak 13.30’a kadar fon alış satış işlemlerinizi yerine getirebiliyor olsanız da, bazı fonlar için bu saatler 13.00 ve 13.15’dir. Yatırım fonlarının işlem saatlerini Hayat Finans Mobil uygulamamız üzerinden ilgili fonun sayfasında görebilirsiniz. 

Emirlerinizi fonun işlem saatine kadar iptal edebilirsiniz. 

23 Aralık 2020 -30 Nisan 2024 tarihlerinde iktisap edilmiş yatırım fonu katılma paylarından elde edilecek gelirler için %0 oranı uygulanacaktır. 

Portföyü Türk lirası ve Türk lirası cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetler olan yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde indirimli stopaj uygulamasının süresi 31 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatılmıştır. 

Altın fonu, katılım fonu (döviz hariç), para piyasası fonları, isminde yabancı geçmeyen fon sepeti fonları, borçlanma araçları fonları için stopaj oranı 31 Temmuz 2024 tarihine kadar %7,5 olarak belirlenmiştir.

Değişken, karma, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ve unvanında "döviz" ifadesi geçen yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde ise önceden olduğu gibi %10 tevkifat yapılmaya devam edilecektir.

Hisse senedi yoğun fonlardaki %0 olarak uygulanan stopaj istisnası devam etmektedir.

Yatırım fonu işlem saatleri: Tam gün 09.00-13.30 ve Yarım gün 09.00-11.30 arasındadır.

HAYAT’lı Olmanın
Tam Zamanı!

{0} numaralı hattınıza güvenlik için doğrulama kodu gönderilmiştir.
Lütfen gönderilen doğrulama kodunu saniye içinde giriniz.