Hayat Finans Mobil

Türkiye'nin İlk Dijital Bankası

Sıfır Atık Yaşam: Çevre Dostu Yaşam Tarzı İçin Finansal Planlama İpuçları

Dünya nüfusunun artışı nedeniyle kaynakların hızla tükenmeye başlaması, üretim ve tüketim faaliyetleri sonucunda oluşan atıkların önlenemez artışı gibi problemler; insanları ciddi bir yaşam tarzı değişikliği yapmaya yönlendiriyor. 

Sıfır Atık Yaşam: Çevre Dostu Yaşam Tarzı İçin Finansal Planlama İpuçları

Dünya nüfusunun artışı nedeniyle kaynakların hızla tükenmeye başlaması, üretim ve tüketim faaliyetleri sonucunda oluşan atıkların önlenemez artışı gibi problemler; insanları ciddi bir yaşam tarzı değişikliği yapmaya yönlendiriyor. Tüm bu sorunlara çözüm olarak bazı öneriler geliştiriliyor. Sıfır atık yaşam da bunlardan biri. Gelin, çevre dostu bir hayata sahip olmak için sıfır atığın öneminden ve onu nasıl yaşam tarzı hâline getirebileceğinizden bahsedelim.

Sıfır Atık Yaşam Nedir ve Neden Önemlidir?

Sıfır atık yaşam daha az atık üreterek çevreye verilen zararı minimuma indirmeyi amaçlayan bir hayat tarzı seçimidir. Bu yaşam tarzı, bireye onun için gerçekten değeri olan eşyalara ve birden fazla amaca hizmet eden nesnelere sahip olmasını öğütler. Böylelikle kişi para tasarrufu sağlar, evinde daha az eşya birikir.

Sıfır atık yaşam stilinde tekrar tekrar kullanılabilen ve geri dönüştürülmüş materyallerle üretilen ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Ayrıca kullanılacak eşyalar üretilirken hangi atıkların ortaya çıkabileceği ve bunların çevreye etkileri ile üretimi sırasında çevreye verdiği zarar da göz önünde bulundurulur. Peki, sıfır atık yaşamın önemi nedir?

  • İklim değişikliği üzerinde pozitif etkileri bulunur.
  • Kaynakları korur.
  • Çevre kirliliğini minimuma indirir.
  • Döngüsel ekonomiyi destekler ve istihdam yaratır.
  • Bireysel olarak tasarruf etmenizi sağlar.

Çevre dostu bir yaşam stilini inşa etmek için kişisel finans kaynaklarınızı neler için kullanmanız ve neleri hayatınızdan çıkarmanız gerektiğine bir göz atalım:

Tek Kullanımlık Nesnelere Veda Edin

Pratik olduğunu düşünerek kullandığımız plastik şişeler, kâğıt havlular, pipetler ya da poşetler; çevre kirliliğine sebep olan birçok atık oluşturur. Bütün bunların yerine cam pipetler, kumaş peçeteler, bez çantalar ya da metal su şişelerini tercih edebilirsiniz. Eğer geri dönüştürülebilen tek kullanımlık bir ürün almak zorunda kaldıysanız onu geri dönüşüme göndermeye özen gösterebilirsiniz.

İkinci El Ürünlere Şans Verin

Sıfır atık yaşam stili, kaynakların çok daha verimli kullanılmasını ve atıkların geri dönüştürülerek atık oluşumunun minimuma indirilmesini hedefler. Bu yaşam tarzını benimsemek istiyorsanız ikinci el ürünler kullanabilirsiniz. Herhangi bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda hemen sıfır ürün almak yerine öncelikle ikinci el dükkânlarına uğrayabilir ya da online olarak ikinci el ürünler satan platformları inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu yerlerde artık ihtiyaç duymadığınız, hâlâ kullanılabilir olan eşyalarınızı da satabilirsiniz. Böylece hem uygun fiyatlı alışveriş yaparak tasarruf edebilir hem kullanmayacağınız ürünleri paraya dönüştürebilirsiniz.

Ambalajsız Ürünler Almaya Özen Gösterin

Market ve mağazalardaki ürünlerin çoğu daha göz alıcı görünmeleri için kat kat ambalajlara sarılarak satılır. Plastik, kâğıt ya da poşet ambalajlar da çevre ve iklim için büyük tehlike oluşturur. Ambalaj atıklarını azaltmak için gıda alışverişinizi pazarlardan yapabilirsiniz. Gıdaları file torbalarda taşıyarak, giysi alırken alışveriş çantanızı yanınızda bulundurarak poşet kirliliğini engelleyebilirsiniz. Aynı şekilde doğal hazırlanan katı şampuanları satan dükkânları tercih edebilirsiniz. Pahalı markalar yerine doğal ve ciltle dost ürünleri kullanarak bütçenize de destek olabilirsiniz.

Eşyalarınızı Geri Dönüştürün

Eşyalarınızı geri dönüştürerek hem yeni eşya almak zorunda kalmazsınız hem minimum seviyede atık oluşturursunuz. Örneğin eskiyen bir tişörtünüzü alışveriş çantasına, kullanmaktan sıkıldığınız bir vitrini ise kolayca yapacağınız zımpara ve boya işleminin ardından şık bir kitaplığa dönüştürebilirsiniz. Eğer herhangi bir eşyanızı geri dönüştürmek istemiyorsanız takas yoluna da gidebilirsiniz.

Sıfır Atık Üreten Bir Mutfak Oluşturun

Sıfır atık üreten bir mutfak oluşturmanın ilk adımı, belli bir plan dâhilinde ve ziyan olmayacak şekilde yemek pişirmekten geçer. Yemek pişirirken kullandığınız meyve ve sebze kabuklarını kompost yapabilirsiniz. Hazırladığınız kompostlarla bazı bitkileri evinizde yetiştirebilir, böylelikle alışveriş miktarınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan su alımı yapmamak için musluğunuza filtre taktırabilir, mutfakta uzun süre kullanabileceğiniz doğal içerikli fırça ya da sünger gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

Gerçekten İhtiyacınız Olan Ürünleri Satın Alarak Birikim Yapın

Sıfır atık yaşam tarzının en önemli bileşenlerinden biri de gereksiz hiçbir şeye para harcamamak ve tasarrufu içselleştirmektir. Bu nedenle herhangi bir ürün almadan önce birkaç kere düşünmeli ve gerçekten ihtiyacınız yoksa onu almamalısınız. Bu noktada "Nasıl Daha Verimli Tasarruf Edebilirsiniz?" isimli yazımızı okuyabilir, tasarruf etmenin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Temel giderlerinizi karşıladıktan sonra elinizde kalan parayı ileride oluşabilecek ihtiyaçlarınız için ya da hayallerinizi gerçekleştirmek için biriktirmelisiniz.

Sıfır atık yaşam tarzına uygun olarak birikim yapmaya başlamak için hiçbir evrak ya da belgeye ihtiyaç duymadan yani kâğıt israfı yapmadan birikim hesabı açtırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, akıllı cihazınıza Hayat Finans uygulamasını indirmek ve müşteri olmak için temsilcimizle görüşmek. Yapacağınız görüşmenin ardından siz de birikimlerinizin değerine değer katabilir, hayallerinize adım adım yaklaşabilirsiniz.

HAYAT’lı Olmanın
Tam Zamanı!

{0} numaralı hattınıza güvenlik için doğrulama kodu gönderilmiştir.
Lütfen gönderilen doğrulama kodunu saniye içinde giriniz.