Hayat Finans Mobil

Türkiye'nin İlk Dijital Bankası

Tasarruf yapmanız basit harcamalardan kaçınarak oldukça mümkün!  Sürekli tekrarlayan küçük harcamaların etkisi zannettiğimizden çok daha büyük! Latte etkisi, bu tüketim alışkanlıklarını değiştirerek bütçe üzerinde kontrol sağlamayı amaçlıyor. Günlük rutinlerinize farklı bir gözle bakarak gelirinizi yatırıma dönüştürebilir ve geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. İşte küçük tasarruflarla büyük etki sağlayan latte faktörü!

Latte Etkisi Nedir?

Latte etkisi, ekonomi ve tüketimle alakalı bir kavramdır. Tüketicilerin günlük ve nispeten lüks harcamaları üzerine odaklanır. Yazar David Bach tarafından popüler hâle getirilen latte etkisi kavramı, rasyonel bir bütçe yönetimi esasına dayanıyor. Bach'a göre, günlük basit harcamalardan fedakârlık ederek birikim elde etmek, bunları bir yatırıma dönüştürmek mümkün! 

Latte Etkisi Neden Önemlidir?

Tüketicilerin satın alma davranışında duygusal kararlar önemli bir yer tutuyor. Markalar arasında tercih yaparken rasyonel gerekçeleri gözden geçiriyor olsak da günlük harcamalarımızı ihtiyaçlardan çok anlık isteklerimize göre şekillendirebiliyoruz. Tüketici psikolojisi üzerine yapılan birçok araştırma da bu fikrin doğruluğunu destekliyor. Pazarlama faaliyetleri de genellikle duygusal kararlarımızı belirleyen dürtüleri harekete geçirmeyi amaçlıyor. 

Duygusal kararlara dayanan satın alma davranışı bazen tatmin edici olabilir. Hatta kimi zaman buna ihtiyaç duyarız. Fakat bunun sürekli tekrarlanmasının bütçe üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını söylemekte fayda var. Latte etkisi ile bütçenizi alışkanlık hâline gelmiş gereksiz harcamalardan koruyabilirsiniz. Peki, latte etkisi ile nasıl tasarruf edebileceğinizi biliyor musunuz?

Latte Etkisi İle Birikim Nasıl Yapılır?

Latte etkisi ile birikim yapmak oldukça kolay. Bunun için tek yapmamız gereken günlük harcamaları gözden geçirerek bunları yatırıma dönüştürmek. Etkili bir bütçe yönetimi için öncelikle sürekli tekrarlayan harcamaları bulmak gerekiyor. Her gün işten çıktıktan sonra kafe veya restorana gitmek bu rutin harcamalardan biri olabilir. Maliyete neyin sebep olduğunu bulduktan sonra tek yapılması gereken tekrarlayan masrafları önlemek!

Harcama sınırlaması için teşvik edici bir güce ihtiyaç duyabiliriz. Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizi görmek bu konudaki motivasyonu artırabilir. Motivasyon sağlamak içinse öncelikle kısa vadeli hedefler belirlemek gerekir. Örneğin basit bir harcamadan kurtularak ayda 1000 TL tasarruf etmeyi amaçlayabilirsiniz.

Bahsedilen tasarrufları belli bir yatırım planına dönüştürerek kenara atmak da iyi bir fikir olabilir. Mesela tatil planlamak ya da emeklilik dönemi için özel bir fon oluşturmak iyi bir hedef olabilir. Bu tür amaçlar sizi tekrarlayan masraflarınızdan kurtulmak için motive eder.

Latte etkisi örnek hesaplama için günlük kahve tüketiminizi düşünebiliriz. Her gün dışarıda 2 kahve tükettiğinizi düşünelim. Bu kahveler için ödeyeceğiniz tutar günlük 150 TL olsun. Eğer kahve miktarı günde bire düşürürseniz aylık tasarrufunuz 2.250 TL olur. Bunun yıllık tutarı ise 27.000 TL'dir. Bu harcamadan vazgeçip söz konusu miktarı yatırım için değerlendirebilirsiniz.

Latte Etkisi İçin En İyi Yatırım Araçları Nelerdir?

Bireysel mali durumunuza, risk toleransınıza ve finansal yatırım hedeflerine bağlı olarak pek çok farklı yatırım aracını tercih edebilmeniz mümkün. İşte tercih edebileceğiniz yatırım araçlarından bazıları:

Hisse Senetleri

  • Uzun vadede değer kazanma potansiyeline sahip ürünleri tercih ederseniz yatırımlarınızı güvende tutabilir, büyümesini sağlayabilirsiniz. Halka arz edilen birçok şirket, paydaşlarına düzenli olarak temettü ödemesi yapar; böylece pay sahipleri pasif gelir kazanmış olur. 
  • Hisse senedi yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken konu ise dalgalanmalar. Kısa vadeli dalgalanmalara aldanmadan uzun süreli istikrar gösterebilen yatırım araçlarını tercih etmek son derece önemli.

BES Fonları

  • Latte etkisiyle elde ettiğiniz birikimleri değerlendirmek için düşünebileceğiniz bir diğer yatırım aracı da bireysel emeklilik fonları. Özel sigorta acenteleri veya bankalar tarafından sunulan devlet destekli fonlar, geleceğinizi garanti altına almanıza yardımcı olur.
  • Bu fonlardan yararlanarak emeklilik yıllarınızda maddi güvencenizi sağlayabilirsiniz. BES birikimlerini tercih ediyorsanız fonların geçmiş performansını incelemeniz ve kişisel yatırım hedeflerinize uygun bir tercih yapmanız önemli.

Döviz ve Maden Yatırımları

  • Uluslararası para birimleri, yatırım yapmak için uygun bir seçim. Vadeli veya vadesiz döviz hesaplarını tercih ederek tasarruflarınızı değerlendirebilirsiniz. Ancak bu varlıkların fiyatlarının belirli zaman dilimlerinde değişikliğe uğrayabileceği; yüksek volatiliteye, risklere sahip olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Katılma Hesapları

  • Belirli harcamalarınızı yatırıma/tasarrufa dönüştürmek istiyorsanız katılma hesapları da en iyi seçeneklerden biri olabilir. Katılma hesabında vade sonunda kâr/zarar ortaklığı ile paylaşılan getiri sayesinde birikimlerinizi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Siz de birikimlerinize değer katmak için hemen Hayat Finans'ta Katılma Hesabı açabilirsiniz.

Latte Etkisi Herkes İçin Uygulanabilir mi?

Latte etkisi ile birikim yapmak için belli bir gelir seviyesine sahip olmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken tüketim alışkanlıklarınız üzerine düşünerek harcamalarınızı tasarrufa dönüştürmek. Gelirinizi uzun vadeli yatırıma dönüştürmek istiyorsanız ve birtakım finansal hedefleriniz varsa bu yöntemi uygulamanız için hiçbir engel yok! Siz de bireysel harcamalarınızı etkin bir biçimde planlayarak latte yöntemiyle tasarruf edebilirsiniz.

Latte Etkisini Günlük Hayatıma Nasıl Dâhil Edebilirim?

Belirli bir dönem boyunca örneğin 1 aylık bir zaman diliminde, tüm harcamalarınızı izleyin. Harcamalarınızı önem sırasına göre sıralayın. Hangilerinin gerçekten ihtiyaç, hangilerinin lüks harcamalar olduğunu bu şekilde görebilirsiniz. Küçük bir örnekle açıklayalım: Eğer yemek ihtiyacınızı her zaman dışarıdan karşılıyorsanız bu, muhtemelen tasarrufa dönüştürebileceğiniz bir harcamadır. Kafe ve restoran harcamalarınızı azaltarak günlük hayatınıza latte etkisini dâhil edebilirsiniz. 

Örneği daha ayrıntılı olarak ele alacak olursak haftada 3 gün dışarıdan yemek siparişi verdiğinizi ve her sipariş için 200 TL ödeme yaptığınızı düşünelim. Aylık 2.400 TL tutarında bir harcama kaleme oluşur. Bu harcamayı haftada 3 gün yerine haftada bire düşürerek ayda 1.600 TL biriktirebilirsiniz. Yıllık toplam tasarruf miktarı 19.200 TL olur. Hisse senedi ve BES yatırımları için harika bir miktar! Latte etkisi örneklerine bunun gibi pek çok senaryo oluşturmak mümkün. 

Bütçe kontrolünde yapılan en büyük hatalardan biri küçük harcamaları görmezden gelmek. Bir alışkanlığa dönüştüğünde bütçeye ciddi anlamlarda zarar verebiliyor. Bu alışkanlığı faydalı bir amaca yönlendirmek için harika bir yöntem. Küçük masraflar doğru yönlendirildiğinde zamanla büyük yatırımlara dönüşebilir!

Latte Etkisi Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kendimizi şımartmak için yaptığımız küçük harcamalardan tamamen vazgeçmemiz gerekmiyor. Ara sıra arkadaşlarımızla kahve içmek, dışarıdan yemek söylemek ya da kendimize hediye almak hepimize iyi gelebilir. Önemli olan bu tür alışverişlerin rutin hâline dönüşmesini ve bütçenize zarar vermesini önlemek.

Latte etkisini uygularken makul sınırlar belirlemeli ve yaşamdan keyif almaya devam etmelisiniz. Tasarruflarınızı neye dönüştürmek istediğinizi belirleyerek önünüze net hedefler koymalısınız. Stratejinizin doğru olup olmadığını anlayabilmek için tasarruflarınızı ve hedeflerinizi ara ara gözden geçirebilir, gerekli olduğunda güncelleyebilirsiniz.

HAYAT’lı Olmanın
Tam Zamanı!

{0} numaralı hattınıza güvenlik için doğrulama kodu gönderilmiştir.
Lütfen gönderilen doğrulama kodunu saniye içinde giriniz.