Hayat Finans Mobil

Türkiye'nin İlk Dijital Bankası

Yatırım Hesabı (Çok Yakında!)

Binbir emekle elde ettiğiniz birikimlerinizi en doğru şekilde değerlendirmek için Hayat Finans'ta Yatırım Hesabı'nızı hemen oluşturabilirsiniz.

Nedir? Özellikleri Uygunluk
Yatırım Hesabı

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım Hesabı, birikimlerinizi sermaye piyasalarında değerlendirmenize olanak tanıyan bir hesap türüdür. Yatırım Hesabı'nızla hisse senedinden yatırım fonuna ve kira sertifikasına kadar dilediğiniz sermaye ürünlerinin alım ve satımını gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırım Hesabı Özellikleri

  • Yatırım Hesabı açma işlemi sırasında Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde açılan hesap için herhangi bir hesap açılışı ya da işletim ücreti alınmaz.
  • Yatırım Hesabı ile hisse senedi, yatırım fonu ve kira sertifikası işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Hesap açılışı sırasında adınıza yatırım kuruluşu tarafından sunulan ya da talebiniz olan ürün ve hizmetlerin size uygunluğunun değerlendirilmesi amacıyla Uygunluk Testi uygulanır.

Uygunluk Testi

Yatırım Hesabı Uygunluk Testi nedir?

Yatırım Hesabı Uygunluk Testi, üzerine yatırım yapmayı planladığınız ürün ya da hizmetin taşıdığı riskler hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olup olmadığınızı ölçen bir testtir.

  • Yatırım kuruluşlarının yalnızca genel müşterilerine alım satıma ve halka arz işlemlerine aracılık kapsamında Yatırım Uygunluk Testi yapma zorunluluğu bulunur. Diğer faaliyetler için Yatırım Uygunluk Testi uygulanmayabilir.
  • Yapılan Uygunluk Testi sonucunda elde edilen verilere göre yatırımda bulunmak istediğiniz hizmet ya da ürünün sizin için uygun olmadığı tespit edilirse yatırım kuruluşu sizi yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdür. Bu sayede sizin için riskli olabilecek yatırımları tekrar gözden geçirebilirsiniz.
  • Bu uyarı, yapmayı planladığınız yatırıma dair bir yatırım tavsiyesi olmadığı gibi yatırım kuruluşu size farklı bir yatırım tavsiyesinde de bulunamaz. Siz yazılı uyarıya rağmen yine de bahsi geçen yatırımı gerçekleştirmek isterseniz hizmet verip vermemek kuruluşun kararına kalır.
  • Yatırım kuruluşunun uyarı verdiği ürün ya da hizmete yatırım yapabilmeniz için imzalı bir şekilde "Uygunluk Testi Sonucuna Rağmen İşlem Yapma Talebi" dokümanını teslim etmeniz ve yatırım kuruluşunun hizmet kararını beklemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

Yatırım Ürünleri

Yatırım ve Birikim

Hayat Finans'ın sunduğu farklı yatırım ürünleriyle birikimlerinize değer katıyor ve ihtiyacınıza uygun çözümler üretiyoruz.

Katılma Hesabı

Katılma Hesabı

Birikimleriniz yastık altında kalmasın! Katılma Hesabı ile vade sonunda kâr-zarar ortaklığı ile paylaşılan getiri sayesinde birikimlerinize değer katabilirsiniz.

HAYAT’lı Olmanın
Tam Zamanı!