Hayat Finans Mobil

Türkiye'nin İlk Dijital Bankası

Hisse Senedi

Yatırımcılar, hisse senetleri aracılığıyla belirli bir şirkete ortak olabilirler. Hisse senedi sahipleri, şirketin büyümesinden ve kârından potansiyel olarak fayda sağlama imkânına sahiptirler.

Kısa/Uzun Vadeli Yatırım İmkânı: Hisse senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlar. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir. Hisse senedi alım satımında, hisselerin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Kâr Payı (temettü): Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net kârından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kâr dağıtım kararı alınması durumunda hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.

Sermaye Kazancı: Kısa ve uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, hisse senedi alım satımından elde edilen gelirdir. Yerli ve yabancı tüm yatırımcıların hisse senedi alım satımından elde ettiği gelirlerden vergi alınmamaktadır. Hisse senedi alım satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunur.

Vergi Avantajı: Hisse senedi alım satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj menkul kıymet yatırım ortaklıklarında yüzde 10, diğer Hisse senetlerinde hariç oranı %0'dır.

Hangi Hisse Senetlerinde İşlem Yapabilirsiniz?

Çeşitli sektörlerden ve bölgelerden İslami bankacılık prensiplerine uygun birçok hisse senetlerine erişim sağlar. Ulusal ve uluslar arası borsalarda işlem gören birçok şirketin hisse senetleri arasından seçim yapabilirsiniz. Hayat Finans, Katılım bankacılığı prensipleri doğrultusunda icazet almış hisse senetlerinde işleme izin vermektedir.

  • Faize dayalı finans, ticaret, hizmet ve aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve diğer faize dayalı faaliyet alanları),
  • Alkollü içecek, kumar, şans oyunu,
  • Domuz eti ve benzer gıda,
  • Basın, yayın, reklam, turizm ve eğlence,
  • Tütün mamulleri ve silah,
  • Vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti olmayan şirketlerin hisse senetlerinde işlem yapılabilir.
HAYAT’lı Olmanın
Tam Zamanı!

{0} numaralı hattınıza güvenlik için doğrulama kodu gönderilmiştir.
Lütfen gönderilen doğrulama kodunu saniye içinde giriniz.