Hayat Finans Mobil

Türkiye'nin İlk Dijital Bankası

Katılma Hesabı

Tasarruflarınız aynı gün değerlenmeye başlasın! Katılma Hesabı ile vade sonunda kâr-zarar ortaklığı ile paylaşılan getiri sayesinde birikimlerinize değer katabilirsiniz.

Nedir? Özellikleri Kâr Paylaşım Oranları Kâr Payı Oranları Katılma Hesaplarına Uygulanan Stopaj Oranları Sıkça Sorulan Sorular
Katılma Hesabı

Katılma Hesabı Nedir?

Önceden belirlenmiş ve taahhüt edilmiş bir getirisi olmayan Katılma Hesabı, faizsiz bankacılık anlayışı çerçevesinde banka tarafından finansman sağlanan projelerin kâr-zarar ortaklığı esasına dayanır. Katılma Hesabı kâr payı oranları yatırımın cinsine ve miktarına göre değişir.

Katılma Hesabı Özellikleri

  • Katılma Hesabı'nızı 32 günden başlayan vadelerle 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeli olarak açabilirsiniz.
  • Katılma Hesabı açılışında seçtiğiniz hesap türüne uygun olarak hesabınıza minimum 1.000 TL ve 250 USD/EUR yatırmanız gerekir.
  • Nakit ihtiyacınız olduğunda vadenizin dolmasını beklemeden hesabınızdan kolayca para çekebilirsiniz. Hesabınızdan nakit ihtiyacınızı karşıladıktan sonra geriye kalan tutar üzerinden vade sonunda kâr payınızı alabilirsiniz. Vade sonunda kâr payınızı alabilmeniz için hesap açılışında gereken minimum tutar kadar bakiyenin hesabınızda kalmasına dikkat etmelisiniz.
  • Siz de dijital Katılma Hesabı açmak ve katılım getirisinden yararlanarak birikimlerinizi büyütmek istiyorsanız Hayat Finans Katılım Hesabı'nı açabilirsiniz.
*Özel Cari Hesaplar ve Katılma Hesapları toplamı, gerçek ve tüzel kişiler için 650.000 TL’ye kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF) güvencesi altındadır.

Kâr Paylaşım Oranları

Türk Lirası3 Aylık6 Aylık   1 Yıllık1 Yıldan Uzun
Asgari Hesap Açılış Bakiyesi: 1.000 TL*   %90 - %10%91 - %9%93 - %7%93 - %7
Dolar & Euro3 Aylık6 Aylık   1 Yıllık1 Yıldan Uzun
Asgari Hesap Açılış Bakiyesi: 250 USD/EUR*%70 - %30%72 - %28%72 - %28%75 - %25
*Katılma Hesabı’nın vadesi içinde hesaptan para çekilmesi durumunda vade sonunda kâr paylaşım oranından yararlanabilmek için hesapta bulunması gereken asgari bakiyedir.

Kâr Payı Oranları

Para Birimi1 Aylık3 Aylık6 Aylık
Türk Lirası%51,21%51,64%49,35
Amerikan Doları%2,13%2,13%1,94
Euro%2,01%2,02%1,83
*Kar payı oranları ileriye yönelik bir taahhüt olmayıp gösterge niteliğindedir.

Katılma Hesaplarına Uygulanan

Stopaj Oranları

Para Birimi6 Aya Kadar (6 Ay Dahil)6 Ay - 1 Yıl (1 Yıl Dahil)1 Yıldan Uzun
Türk Lirası%7,5%5%2,5
Yabancı Para%25%25%25
Kıymetli Maden%15%15%15
* Cari hesaplar ve katılma hesapları toplamı, gerçek ve tüzel kişiler için 650.000 TL’ ye kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güvencesi altındadır.

En az 32 gün vadeli olarak açılabileceğiniz Katılma Hesabı vade sonunda kâr-zarar ortaklığı çerçevesinde paylaşılan getiri ile birikimlerinize değer katar.Önceden belirlenmiş ve taahhüt edilen bir getirisi olmayan Katılma Hesapları’nda getiri faizsiz bankacılık ilkeleri kapsamında bankanın finansman sağladığı projelerin kâr veya zararına ortak olma esasına dayanır.

Bireysel müşteriyseniz Hayat Finans Mobil uygulaması, tüzel müşteriyseniz ise İnternet Bankacılığı üzerinden Katılma Hesabı açabilirsiniz.

Türk Lirası, Amerikan Doları ve Euro olarak Katılma Hesabı açabilirsiniz.

Katılma Hesabı açılış alt limiti 1.000 TL ve 250 USD/EUR'dir.

32 günden başlayan vade seçenekleri ile 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık katılma hesabı açabilirsiniz.

İhtiyaç duymanız halinde vadeniz bozulmadan para çekebilir ve kalan tutar üzerinden vade sonunda kâr payınızı alabilirsiniz. Kâr payı kazanabilmeniz için hesabınızda açılış için gerekli minimum bakiye kadar birikiminiz kalmalıdır. Minimum bakiyelere ulaşmak için tıklayınız.

Katılma Hesabınızdaki tüm bakiyeyi aynı döviz birimindeki Cari Hesap'ınıza aktararak kapatabilirsiniz.

Stopaj oranlarına ulaşmak için tıklayınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

HAYAT’lı olmanın tam zamanı!

HAYAT’lı Olmanın Tam Zamanı!

Dijital bankacılığın avantajlarından yararlanmak için istediğiniz yerden Hayat Finans ailesine katılabilirsiniz. 

Cari Hesap

Cari Hesap

Siz de Türk lirası, döviz ya da kıymetli maden cinsinden birikimlerinizi Cari Hesap açarak güvende tutabilirsiniz. Cari Hesap ile paranızın bir kısmını veya tamamını dilediğiniz zaman çekebilirsiniz.

HAYAT’lı Olmanın
Tam Zamanı!

{0} numaralı hattınıza güvenlik için doğrulama kodu gönderilmiştir.
Lütfen gönderilen doğrulama kodunu saniye içinde giriniz.