Hayat Finans Mobil

Türkiye'nin İlk Dijital Bankası

Yönetim Kurulu Üyeleri

Ahmet Yahya KİĞILI

Yönetim Kurulu Başkanı

İstanbul Alman Lisesi’ndeki eğitiminin ardından 1937 yılında Sultanhamam’da tekstil üzerine kurulmuş olan Fahri ve Avni Kiğılı Kolektif Şirketi’nin yönetimini üstlenen Ahmet Yahya Kiğılı, 1961 yılında sanayiciliğe adım attı. 1969 yılında Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurarak farklı bir sektöre giriş yapan Kiğılı, 1987 yılında Hayat Kimya Sanayi A.Ş. ile hızlı tüketim ürünleri sektörüne adım attı. Ahmet Yahya Kiğılı, hızlı tüketim, ağaç ve orman ürünleri, liman işletmeciliği, perakende ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Hayat Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Ahmet Yahya Kiğılı, İngilizce ve Almanca biliyor.

Mehmet Avni KİĞILI

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

1974 İstanbul doğumlu olan M. Avni Kiğılı, Kiğılı ailesinin 3. nesil üyesidir. İş hayatının ilk 3 yılında Hayat Kimya bünyesinde farklı görev ve sorumlulukları yerine getiren Kiğılı, 1997 yılında kişisel bakım yatırımının sorumluluğunu aldı. 2002 yılında, Hayat Temizlik ve Sağlık Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, 2009 yılında Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, 2013 yılında Hayat Holding İcra Kurulu Başkanı oldu. Hali hazırda ağaç ve orman ürünleri, ev ve kişisel bakım ürünleri, liman işletmeciliği, selüloz ve kâğıt sanayi ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren Hayat Holding A.Ş’ de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. M. Avni Kiğılı evli ve 3 çocuk babasıdır.

Murat ULUS

Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi

1965 yılında Kırşehir’de doğan Murat ULUS, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1987 yılında mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimini Boston Üniversitesi Finansal Ekonomi bölümünde tamamlayan ULUS, 1987-1995 yılları arası Hazine Müsteşarlığı’nda Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı ve Bankalar Yeminli Murakıbı, 1995-1996 yıllarında ise Egebank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır. Ardından Bank Asya’da görev alan ULUS, Türkiye’nin en köklü kamu bankalarından Ziraat Bankası’nın Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak görev yapmış ve aynı dönemde Bankanın tüm yurtiçi ve yurtdışı iştiraklerinin Yönetim Kurullarında da aktif rol almıştır. 2007 yılında kuruculuğunu üstlendiği İktisadi İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Kalkınma Bankası’nın 2011 yılına kadar Başkanlığını yapan Murat ULUS, Haziran 2011’de Takasbank’ta Genel Müdürlük bayrağını devralmış ve 5 yıl boyunca Takasbank’ın yenilikçi çalışmalara imza atmasında liderlik görevini üstlenmiştir. Bu süre zarfında 2013 yılı itibarıyla Mart 2016 tarihine kadar Merkezi Kayıt Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde de bulunan ULUS, her iki görevi  birlikte yürütmüştür. Daha sonra 2017-2022 yıllarında Global Eyes Dış Ticaret A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olan ULUS, Ağustos 2022’den itibaren Hayat Finans Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Murat ULUS, iyi derece İngilizce bilmektedir.

Osman AKYÜZ

Yönetim Kurulu Üyesi

1954 yılında Trabzon’da doğan Akyüz, 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1978 yılında Maliye Bakanlığında başladığı Hesap Uzmanlığı görevinden, 1983 yılında ayrılarak özel sektörde çalışmaya başladı. 1983-1985 tarihleri arasında büyük bir inşaat Grubunda Mali Danışman ve Denetim Elemanı olarak çalıştıktan sonra, 1985 yılı başında Albaraka Türk Katılım Bankasına katıldı. Çeşitli kademelerde Müdür ve Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra, 01/01/1996 tarihinde Genel Müdürlüğe atandı. 05/03/2002 tarihinde Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürlüğünden emekli olan Akyüz, aynı bankada Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak 2020 yılı Mart ayına kadar görev yapmış ve görevinden ayrılmıştır. Bununla birlikte, iki dönem T.C. İstanbul Kalkınma Ajansı Kurul Başkanı, 2007-2015 arasında Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyeliği, 2005-2020 arasında İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve 2012-2016 arasında da İstanbul Borsası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğinde bulunmuştur. Diğer yandan, 2002 yılından beri Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreterliği görevini sürdürmüş ve 2022 yılı Ocak ayında bu görevinden ayrılmıştır.

Ağustos 2022’den itibaren Hayat Finans Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetim Komitesi Başkanı olarak görev yapan Akyüz, iyi derece İngilizce bilmektedir.

Oğuz KAYHAN

Yönetim Kurulu Üyesi

1966 yılında Denizli’de doğan Oğuz Kayhan, 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünden mezun olmuştur. 1987 yılında Hazine Müsteşarlığı Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı görevi ile meslek hayatına başlayan Kayhan, 1998-2001 yılları arasında Bankalar Yeminli Murakıpları Kurulu’nda Başkan Yardımcılığı ve aynı dönemde dokuz ay süreyle vekâleten Başkanlık görevini yürütmüştür. 2001-2007 yılları arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nda çeşitli dairelerde Daire Başkanlığı (Lisans ve Uygulama Daireleri) görevinde bulunmuştur. 2007 yılında Ziraat Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyeliği görevine atanan Kayhan, 2012 yılı Eylül ayına kadar bu görevde bulunmuştur. Söz konusu dönemde aynı zamanda Ziraat Bankasının Almanya, Rusya, Makedonya ve Bosna’da bulunan iştiraklerinde de Yönetim Kurulu üyeliği ile Ziraat Sigorta A.Ş. ve Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.’ de kurucu Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Ziraat Bankasındaki görevini yürütürken 2011 ve 2012 yıllarında (dokuz ay süre ile) aynı zamanda Arap Türk Bankası A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulunmuştur. 2012–2016 yılları arasında, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Denetim Komitesi Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2016 yılından sonra muhtelif şirketlerde Danışmanlık ve İcra Komitesi Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Ağustos 2022 tarihinden bu yana Hayat Finans Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu ve Denetim Komitesi Üyesi olarak görev yapmaktadır. Gazi Üniversitesi Muhasebe Finans bölümünde yüksek lisans yapmış olan Kayhan, evli ve bir çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Soner CANKO

Yönetim Kurulu Üyesi

1969 yılında Sivas doğumlu olan Soner CANKO, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1990 yılında mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimini İstanbul Üniversitesi Para ve Banka Bölümünde 1993 yılında tamamlamış, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Doktorasını 2003 yılında almıştır. Kariyerine 1990 yılında başlayan Dr. Soner Canko, kendi alanında lider çeşitli uluslararası şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. 2011’de Bankalararası Kart Merkezi’nin genel müdürlüğü görevini üstlendi. Bu görevinde dijital teknolojilere dayalı ürün ve hizmetler sunmaya odaklanan Canko, ekonominin kayıt altına alınması ve Türkiye’nin nakitsiz topluma geçmesi amaçlı çalışmalarda bulundu. Türkiye’nin ilk dijital cüzdanı BKM Express ve Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY markalarının hayata geçmesini sağlayan Dr. Soner Canko, öncüsü olduğu dijital bağış seferberliğiyle küçük tutarlı büyük fonların STK’lara aktarılmasını sağlamıştır. FinTech İstanbul Kurucu Üyeliği yanı sıra Türkiye’de blokzincir (blockchain) ekosistemini oluşturmak için çalışan ve kâr amacı gütmeyen Blockchain Türkiye Platformu’nun da eş başkanlığını yürütmekte ve Türkiye’de finansal teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla da tanınmaktadır. İş dünyasına yönelik önemli yayınlarda yayınlanan birçok makalesi bulunan Canko, finansal teknolojiler ve dijital liderlik üzerine içerikler üretmektedir. Yayınladığı videolar, yazılar ve diğer içeriklerle kamuoyunda Dijital CEO unvanıyla tanınmaktadır.

Ağustos 2022’den itibaren Hayat Finans Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Canko, iyi derece İngilizce bilmektedir.

Melih Murat ERTEM

Yönetim Kurulu Üyesi

1995 yılında ODTÜ Elektrik Elektronik Bölümü’nden mezun olan Melih Murat Ertem, 1996 yılında İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğünde Yazılım Uzmanı olarak işe başladıktan sonra 2005 yılında Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmiştir. 2008 yılında BT Ürün ve Hizmet Teslim Bölümü’ne Birim Müdürü olarak atanan Ertem, 2010 yılında BT Ürün ve Hizmet Teslim Bölüm Müdürü, 2012 yılında İş Yatırım Menkul Değerler AŞ’ye Genel Müdür Yardımcısı ve 1 Kasım 2016 tarihinde SoftTech Yazılım Tek. Araş. Geliş. ve Paz. Tic. Şirketi’ne Genel Müdür olarak atandı. Haziran 2022- Aralık 2023 tarihleri arasında Hayat Finans Katılım Bankası Genel Müdürü olarak görev yapan Ertem, Aralık 2023 itibari ile Hayat Finans Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmektedir.  

2014 yılında Bilgi Üniversitesi eMBA yüksek lisans programını ve 2016 yılında da Harvard Business School General Management Programını bitiren Melih Murat Ertem iyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve üç çocuk babasıdır.

Galip KARAGÖZ

Yönetim Kurulu Üyesi - Genel Müdür

1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden onur derecesiyle mezun olan Galip Karagöz, aynı yıl teknoloji start-up şirketi olarak hayata geçirilen Bima-Escort Software’de teknoloji operasyonlarından sorumlu ortak olarak görev almıştır. 1999-2005 yılları arasında EGS Bank’a ait teknoloji şirketi olan Globis’te, Yatırım Bankacılığı, Tüketici Finansmanı, Ticaret Odası ve Ticaret Sicili Uygulamalarından oluşan bir portföyü yönetmiştir. 2005-2011 yılları arasında Türkiye’nin en köklü kamu bankalarından Ziraat Finans Grubuna bağlı Ziraat Teknoloji şirketinde Uygulama Geliştirme Direktörü olarak aktif rol almış, 2009 yılında finans sektöründeki ilk ve en büyük çevik dönüşüm çalışmasında liderlik görevini üstlenmiştir. 2012-2016 yılları arasında Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak üst düzey pozisyonlarda bulunmuştur. Galip Karagöz aynı yıllarda Takasbank’ın CIO’su olarak bankanın Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 2016-2017 yılları arasında e-ticaret platformu Hepsiburada’da BT Grup Direktörü, 2017-2018 yılları arasına Londra merkezli teknoloji danışmanlık şirketi Ezgetech Technology’nin CEO’su, 2018-2019 yılları arasında dünya çapında 20’den fazla ülkede faaliyet gösteren Santander Corporate&Investment Banking’in Londra ofisinde BT Danışmanlığı ve Çözüm Mimarı, Eylül 2019’da ise Osmanlı Yatırım Menkul Değerler’in Yönetim Kurulu Üyesi ve BT Danışmanı olarak görev almıştır. 

12 Aralık 2023 tarihinden itibaren Hayat Finans Katılım Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Karagöz, iyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

HAYAT’lı Olmanın
Tam Zamanı!

{0} numaralı hattınıza güvenlik için doğrulama kodu gönderilmiştir.
Lütfen gönderilen doğrulama kodunu saniye içinde giriniz.